Pierwsza lekcja.
Tagi: biologia ogniwa pośrednie relikty ewolucja
05 maja 2020, 17:52
Pierwsza lekcja o ewolucji, ze skupieniem na ogniwach pośrednich i reliktach.
Teoria ewolucji zakłada, że nawet duże grupy organizmów, takie jak ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki są ze sobą spokrewnione. Założenie to potwierdzają szczątki form(ogniw) pośrednich
Ogniwa pośrednie to organizmy, łączące w sobie cechy dwóch różnych grup systematycznych.
Wyróżniamy trzy ogniwa pośrednie:
1. Tiktaalik
- Ogniwo pośrednie między rybami a płazami.Chociaż miał płetwy a jego ciało pokryte było łuskami, nie był typową rybą. Podczas poruszania się po płytkich wodach, musiał podpierać się płetwami, unosić się na nich i opuszczać.
2. Ichtiostega
- Była pierwszym płazem z dobrze rozwiniętymi kończynami. Miała jednak również wiele cech rybich m.in. płetwę ogonową i linie naboczną. Żyła w wodzie, ale mogła również poruszać się na lądzie.
3. Archeopteryks/Archaeopteryx
- Był dinozaurem wielkości kruka. Miał cechy charakterystyczne dla ptaków, między innymi asymetrycznie zbudowane niektóre pióra i dobrze wykształcone skrzydła. Do cech typowo gadzich archeopteryksa należą szczęki uzbrojone w zęby, długi ogon i pazury na przednich kończynach.
Relikty(żywe skamieniałości) to pojedyncze gatunki, które przetrwały do dziś, mimo że inni ich bliscy krewni już dawno wymarli. Dzięki temu, że ewolucja relitów przbiegała bardzo powoli, mogą nam wiele powiedzieć o życiu i wyglądzie organizmów z przeszłości.
Najpowszechniejsze przykłady reliktów:
1. Kolczatka i dziobak
- Należą do stekowców. Ssaki te mają wiele cech gadzich, na przykład ich młode wykluwają się z jaj. Jednak później, tak jak ssaki, żywią się mlekiem matki.
2. Latimeria
- Należy do ryb trzonopłetwych, których większość przedstawicieli wymarła miliony lat temu. Cechą różniącą latimerię od większośći współcześnie żyjących ryb są płetwy osadzone na umięśnionych trzonach.
3. Łodzik
- To jedyny żyjący współcześnie głowonóg z muszlą zewnętrzną.
Dziękuję wszystkim za odwiedzenie mojego bloga! Mam nadzieję, że nauczyliście się czegoś nowego, a w komentarzach możecie dawać propozycje kolejnych tematów, jakie chcielibyście, abym przerobiła. Wszelkie błędy również poprawiajcie tam!
Do usłyszenia w następnym wpisie!
Weronika Dalbiak
Dodaj komentarz